пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Наставники та вчителі життя


Арбузинська центральна районна бібліотека в умовах карантину продовжує онлайн знайомство з кращими людьми Арбузинщини.
Сьогоднішня наша розповідь про викладачів Арбузинського професійного аграрного ліцею, які своєю невтомною, наполегливою,  клопіткою та щоденною  працею заслужили визнання та повагу.
Та спочатку давайте звернемося до історії.
 Арбузинське сільське професійно-технічне училище № 9 було засноване 1 жовтня 1963 року. На початку свого існування училище готувало спеціалістів лише з професій: тракторист-машиніст, слюсар-ремонтник, майстер-наладчик сільськогосподарської техніки.
У 1982 році, за потребами господарств району та області, училище почало готувати ще й кухарів, кондитерів, плодоовочівників, лаборантів хіміко-бактеріологічного аналізу, обліковців молока на молочнотоварних фермах та комплексах.
У 1984 році освітній заклад було перейменовано в ПТУ № 39 і учні почали отримувати разом з професією і повну загальну середню освіту.
У 1989 році училище почало функціонувати у новому сучасному триповерховому корпусі. З 1991 року освітній заклад розширив перелік професій, отримавши ліцензію для підготовки продавців продовольчих та непродовольчих товарів, а ще через кілька років – бухгалтерів.
1 липня 2003 року училище було реорганізовано в Арбузинський професійний аграрний ліцей. Через рік у закладі розпочалась підготовка фахівців сфери ресторанного господарства  – офіціантів та барменів, а з 2005 року – операторів комп’ютерного набору.
З 1 вересня 2020 року у ліцеї будуть навчатись 325 учнів. Колектив освітнього закладу налічує зараз 62 чоловік, з них педагогічних працівників – 30. Це викладачі загальноосвітньої та професійно-теоретичної підготовок, майстри виробничого навчання, психолог, вихователь, методист, адміністрація.
Ліцей має три корпуси, де розміщено 16 предметних кабінетів та лабораторій, обладнаних сучасними технічними засобами навчання. Заклад фінансується з обласного бюджету, а також зі спеціального рахунку навчального господарства. Ліцей має гуртожиток на 120 місць, їдальню, актову залу, бібліотеку, тренажерну залу, спортивну площадку. У закладі гарно, затишно і завжди чисто. Своєчасно проводяться ремонти для створення комфортних умов для навчання, проживання і відпочинку учнів. Працюють гуртки художньо-естетичного напрямку та спортивні секції.

В ліцеї проліцензовано і проатестовано 13 професій, що дає змогу ефективно навчати випускників шкіл Арбузинщини, а також надавати освітні послуги незайнятому населенню завдяки тісній співпраці з Арбузинською районною філією Миколаївського обласного центру зайнятості.
Історія ліцею продовжується. За роки свого існування в освітньому закладі здобули різноманітні професії 14,5 тисяч випускників, які успішно працюють майже в усіх державних та приватних підприємствах і установах Арбузинщини, на теренах нашої області, України та за її межами.

Арбузинський професійний аграрний ліцей впевнено йде вперед, продовжуючи свою славну історію гарними справами та досягненнями учнів, педагогів та випускників.




















Добросовісне служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, високий професіоналізм, життєва мудрість характеризує педагогічний колектив ліцею.
У  витоках створення в районі професійно-технічного училища  став Іван Юхимович Скок.




СКОК ІВАН ЮХИМОВИЧ

Народився 19 лютого 1918 року в селі Арбузинка. Після закінчення Воронезького авіаційного училища Іван Юхимович став кадровим військовим. З 1938 по 1945 роки служив у різних авіаційних підрозділах, у тому числі і в 80-му бомбардувальному авіаційному полку 1 повітряної армії. Брав участь у фінській війні 1939-1940 рр.
З перших днів війни Іван Юхимович служив на Крайній Півночі. Маючи спеціальність авіамеханіка, він забезпечував справність бойових машин. В умовах Заполяр'я, де майже півроку тягнеться полярна ніч, де не працюють магнітні компаси, де морози вимірюються не в один десяток градусів, працювати, а тим більше воювати, було дуже важко. Примерзали руки до металу, не раз обмороженими руками ремонтували машини. Та й ночувати часто доводилось на снігу. Але всі розуміли, що йде війна, війна не на життя, а на смерть.
Батьківщина довірила їм важливе завдання: обороняти стратегічно важливі міста ‒ Мурманськ і Архангельськ. Саме ці два порти зв'язували Радянський Союз з країнами Заходу. Фашисти вели посилене бомбардування північних міст, будь-якою ціною намагалися знищити цю артерію зв'язку.
Як найдорожчу реліквію, зберігав ветеран фотографію своїх друзів-побратимів, які загинули у жорстоких боях у небі Заполяр'я. Тепер вона займає почесне місце в музеї Казанського авіаційного з'єднання.
За мужність і героїзм старший лейтенант Іван Скок нагороджений орденами Вітчизняної війни другого ступеня, медалями «За боевые заслуги», «За оборону Советского Заполярья», «За победу над Германией».
Після закінчення війни Іван Юхимович Скок демобілізувався. Мріяв поїхати працювати у місто, але в районі не вистачало грамотних спеціалістів, тому залишився в Арбузинці. Спочатку працював начальником мобілізаційного відділу ‒ була така посада при райвиконкомі. Потім, з 1946 по 1949 рр. - секретарем райвиконкому. Був заступником голови райвиконкому та другим секретарем райкому партії. В 1957 році нагороджений орденом «Знак Почета». Йому довелось організовувати в районі професійно-технічне училище і тривалий час очолювати його на посаді директора. Одинадцять років навчав Іван Юхимович Скок молодь сільськогосподарським професіям, всі сили, вміння та знання віддавав підростаючому поколінню, справі виховання кадрів для сільського господарства нашого району, області.





СЛАБИЙ АНДРІЙ МИХАЙЛОВИЧ

Народився 2 січня 1940 року в ст. Анастасіївській Краснодарського краю.
З 1957 по 1959 рр. навчався в гірничопромисловому училищі №5 м. Горлівки, після закінчення якого працював на Горлівському машинобудівному заводі ім. Кірова.
З 1959 по 1963 рр. Андрій Михайлович служив в армії і після демобілізації навчався в Харківському індустріальному технікумі механізації сільського та лісового господарства.
Після закінчення технікуму в 1966 році Слабий А.М. розпочав роботу в Арбузинському СПТУ-39 на посаді майстра виробничого навчання.
У 1982 році Андрій Михайлович був направлений до Монгольської народної республіки для надання технічної підтримки як майстер виробничого навчання.
З 1984 по 2013 рр. продовжив трудову діяльність в Арбузинському СПТУ-39 на посадах майстра в/н та старшого майстра.
Андрій Михайлович сумлінно працював в цьому закладі 47 років, має звання «Відмінник освіти». Тисячі випускників-трактористів ліцею, що мають змогу плідно працювати в сільському господарстві, щиро вдячні досвідченому педагогу,  який їм передав  якісні знання та професійні навички.







МОВЧАН ІВАН МИКОЛАЙОВИЧ

Народився 9 грудня 1949 року в м. Маріуполь Донецької області. В 1957 році пішов до першого класу Петропавловської школи № 8, а в 1967 році закінчив десять класів. Цього ж року вступив на навчання до Арбузинського ПТУ № 9, де навчався один рік. Після закінчення училища вступив до Другого Харківського індустріального технікума, де здобув кваліфікацію технік-механік, майстер виробничого навчання.
Трудову діяльність в Арбузинському СПТУ-9 розпочав з серпня 1973 року на посаді майстра виробничого навчання.
За увесь період роботи працював викладачем спецдисциплін професії  «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва», майстром виробничого навчання, трактористом навчального господарства.
Мовчан Іван Миколайович пропрацював в ліцеї 41 рік, всі свої знання та вміння педагог з любов'ю передавав своїм учням.




КАЛАЙДА ІВАН ДЕНИСОВИЧ

Народився 1 липня 1931 року в селі Лісова Слобіднка Чорнухинського району Полтавської області.
Іван Денисович має поважний трудовий стаж 57 років, який почався з 1953 року після закінчення Миколаївського педагогічного інституту(спеціальність викладач математики середньої школи) у Воєводській середній школі на посаді вчителя математики.
З 1954 року Іван Денисович служив в армії і навчався у військовому училищі. У 1956 році він був звільнений в запас у званні «молодший лейтенант».
З 1957 по 1969 рр. продовжив трудову діяльність у Воєводській середній школі Арбузинського району на посаді вчителя математики, а потім заступника директора школи.
У 1969 році Іван Денисович призначений на посаду інспектора шкіл Арбузинського районного відділу освіти.
З 1984 по 1986 рр. він став заступником директора Арбузинського СПТУ №39.
З 1986 по 1992 рр. Калайда І.Д. продовжив свою трудову діяльність на посаді вчителя математики Арбузинської середньої школи №2.
З 1992 по 2006 рік працював викладачем математики та методистом Арбузинського ПАЛ.
Сьогодні, Іван Денисович, хоч і вийшов на пенсію, але не може жити без улюбленої справи і досі допомагає молоді оволодівати складною наукою математикою.
Ми пишаємося тим, що поруч з нами живе і працює  педагог від Бога, активний, відданий своїй справі, і просто людина з великої літери.







Немає коментарів:

Дописати коментар